• İtalya hakkında hiç duymadığınız 10 ilginç bilgi
Sth Travel Sth Travel
Tüm Yazıları

Okunma: 8156

İtalya hakkında hiç duymadığınız 10 ilginç bilgi

Buram buram sanat ve romantizm kokan bir ülke İtalya. Yemeklerini de asla görmezden gelmemek lazım tabii ki. Baştan aşağı her yanı sürprizlerle dolu ülke İtalya hakkında muhtemelen daha önce hiç duymadığınız 10 ilginç bilgi.

1. Venedik denilince akla gelen gondolların siyaha boyanması zorunlu. Bununla ilgili birkaç teori mevcut. İtalya’da yaşanan büyük veba salgınından sonra ölenler gondollarla taşındığı için bir tür yas simgesi olarak siyaha boyandıkları söyleniyor. Bir diğer teori ise aşka dayanıyor. Söylentiye göre bir gondolcu sevdiği kadına kavuşamayınca gondolunda hayatına son veriyor ve o gün bugündür gondollar siyaha boyanıyor.

2. İtalya ve makarnalarla ilgili çok ilginç gelenekler mevcut. Bunlar biri de makarna sosuyla ilgili. İtalya’da misafirliğe gittiğiniz evde makarna ikram edilmesi çok doğal. Dikkat etmeniz gereken nokta ise makarna sosu. Misafir olarak size makarna ikram edildiyse tabakta kalan sosu ekmekle sıyırmalısınız. Gelenek böyle. Aman dikkat edin :)

Büyük İtalya turu rotası ve fiyatları için tıklayın...

3. İtalya’da müzeleri gezerken Stendhal Sendromu’na yakalanabilirsiniz. Peki Stendhal Sendromu nedir? 19. yüzyılda Fransız yazar Stendhal İtalya’yı gezerken tarafından ortaya atılan ve sonrasında onun adıyla anılan sendromun sebebi çok fazla müze gezmek. Evet, yanlış duymadınız. Fazla müze gezdiğiniz için yaşadığınız yorgunluğa Stendhal Sendromu deniliyor. İtalya’da 3000 üzerinde müze olduğunu hatırlatalım :)

4. Aşıklar Çeşmesi olarak bildiğimi Fontana di Trevi ya da Trevi Çeşmesi Roma’da bulunur. Bu çeşme ihtişamı kadar dilek tutma ritüeli ile de tanınır. Arkanızı çeşmeye dönüp omzunuzun üzerinden para atarsanız dileğinizin gerçek olacağına ve/veya burayı tekrar ziyaret edeceğinize inanılıyor. İlginç kısmı ise bambaşka. Trevi Çeşmesi’ne günde 3000 Euro’dan fazla para atılıyor.

5. İtalyanların kendine has bir işaret dili vardır. Mesela bizim çok lezzetli bir yemeği tarif ederken kullandığımız parmaklarımızın ucunu birleştirerek yaptığımız “Çok lezzetli” hareketi İtalyan beden dilinde bir küfürdür. O nedenle siz siz olun, İtalya’ya gittiğinizde yemeğin lezzetli olduğunu söylerken el kol hareketi yapmayın.

6. İtalya hakkında bilmeniz gerekenler arasında ülkedeki yasaklar da var. İtalya’nın farklı bölgelerinde ilginç sayılabilecek yasaklar söz konusudur. Dönem dönem değişiklik gösterse de yasaklardan bazıları şöyle sıralanabilir. Roma’da plastik poşetle eşya taşımak, Eboli’de araçta öpüşmek, Verona’da parklarda sigara içmek, Venedik’te güvercinlere yem vermek yasaklanmıştır.

Büyük İtalya turu rotası ve fiyatları için tıklayın...

7. 1500lü yıllarda İtalya Pisa’da doğmuş olan ünlü astronom, fizikçi, matematikçi ve fizolof Galileo’nın sağ el orta parmağı Floransa’daki Galileo Bilim ve Tarih Müzesi’nde sergilenmektedir.

8. İtalyanların futbol hayranlığı fanatizmin doruklarında dolanır. Ateşli futbol taraftarlarına “tifosi” denir. Tifosi, tifüs taşıyıcısı anlamına gelir.

9. İtalya’da bulunan Vatikan, dünyanın en küçük şehir devletidir. Ve muhtemelen en zenginidir de :)

10. İtalya hakkında ilginç bilgı paylaşıp da uğursuz sayılarınız paylaşmamak olmaz. İtalya'da uğursuz rakam 13 değildir. 17 rakamına otellerin katlarında ve oda numaralarında rastlayamayabilirsiniz. 

Sth Travel

 

Harita Rota Görünümü





STH Mice