• Üsküp Tarihi ve Üsküp'te Gezilecek Yerler
Sth Travel Sth Travel
Tüm Yazıları

Okunma: 1853

Üsküp Tarihi ve Üsküp'te Gezilecek Yerler

Makedonya'nın başkenti Üsküp aynı zamanda ülkenin de en büyük şehri. Üsküp tarihi ve gezilecek birbirinden güzel yerleri de Balkanlar'dan bizi çağıran, Osmanlı'nın izlerini hala taşıyan ve aramızda her daim gönül bağı bulunan destinasyonlardan biri.

Üsküp Tarihi hakkında bilmedikleriniz

Üsküp M.Ö. 4000 yılına kadar tarihi ile hem doğal hem de kültürel açıdan tam bir cennet. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Üsküp, I. Dünya Savaşı'ndan sonra yeni kurulan Yugoslavya Krallığı'nın bir parçası olmuştur. Makedonya Yugoslavya'dan bağımsızlığını 1991'de ilan etmiştir ve Üsküp bu tarih itibariyle Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti olmuştur.

Tarih boyunca 34 farklı millet ve etnik guruba ev sahipliği yapan Üsküp'te Türkçe duymak çok sık rastlanan bir durum. 

STH Travel ile Üsküp turunun detayları için tıklayın...

Üsküp'te Gezilecek Yerler

Üsküp Taşköprü

Üsküp eski bir Osmanlı kenti olduğundan Osmanlı Dönemi'nden kalma pek çok tarihi eser ve yapı Üsküp gezisi sırasında görülebilir. Üsküp denilince akla ilk gelen Osmanlı yapılarından olan Taşköprü, Vardar Nehri üzerinde kurulmuştur.

Taşköprü'nün 1451-1469 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet himayesinde inşa edildiği düşünülüyor ancak kesin bir bilgi mevcut değil. Bazı kaynaklarda Taşköprü'nün mimarının Mimar Sinan olduğu şeklinde bilgiler mevcuttur.

13 kemeri bulunan Taşköprü ve köprünün bağlandığı 18.500 metrekarelik dev Makedonya Meydanı şehrin tam kalbindedir ve Makedonya Meydanı'nda ülkenin kuruluşunun 20. yılı anısına Floransa'da yapılmış olan Atlı Savaşçı Heykeli bulunur.

Üsküp Mustafa Paşa Camii

Üsküp'teki Mustafapaşa Camii Yavuz Sultan Selim ve II. Bayezid'in vezir-i azamı Mustafa Paşa tarafından 1492 yılında yaptırılmıştır.

Üsküp Mustafa Paşa Camii minaresi tektir ve 47 metre uzunluğundadır. Buna rağmen uzun yıllar hiç restorasyon görmeden ayakta kalabilmiştir. Ancak 1963 yılında yaşanan büyük depremde hasar görmüştür ve 5 yıl ibadete kapanmıştır.

STH Travel ile Üsküp turunun detayları için tıklayın...

Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi şehrin en yüksek tepesinde bulunur. M.Ö. 5. yüzyılda Roma İmparatorluğu döneminde inşa edildiği düşünülen Üsküp Kalesi, Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde de geçmektedir.

Üsküp Kalesi'nde günümüzde Osmanlı eserlerinin sergilendiği bir Osmanlı Müzesi bulunmaktadır.

Üsküp'te gezilecek yerler arasında Üsküp Tarihi açısından önem taşıyan Türk Çarşısı, Kurşunlu Han ve Kapan Han da yer almaktadır. Yöresel ve geleneksel alışveriş yapmak isteyenler bu çarşıları mutlaka gezmelidir. Ayrıca günümüzde Makedonya sanat galerisi olarak hizmet veren Çifte Hamam da görülmeye değerdir.

Harita Rota Görünümü

STH Mice